МАТУРАНТИ ВОЈНЕ ГИМНАЗИЈЕ ЧЕТВРТОГ И ПЕТОГ ДАНА ЕКСКУРЗИЈЕ У ГРЧКОЈ
09. 04. 2025
Наши матуранти, ученици четвртог разреда 49. класе Војне гимназије данас су наставили са обиласком историјских и културних знаменитости Републике Грчке.
Након посете Крфу и искрцавања у луци Игуменица, наставили смо даље путовање ка Коринту и престоници Грчке - граду Атини.
Обишли смо Коринтски канал који представља веома важан и комплексан уметнички и инжењерски подухват којим је повезано Јонско са Егејским морем.
Канал је дуг око 6.300 метара, широк између 21 и 25 метара, а дубок око 8 метара, што омогућава пролазак мањих бродова, али не и већих трговачких бродова. Kанал је био значајан због своје стратешке позиције, јер је омогућавао бржи и сигурнији поморски пут између северног и јужног дела Грчке, без потребе за обилазним путем око Пелопонеза, чиме је пловни пут скраћен за око 700 километара. Изградња канала започела је 1881. године, а завршена 1893. године.
У вечерњим сатима стигли смо у само срце Грчке, град Атину. Обишли смо ужи центар града и сместили се у хотел жељно ишчекујући наредни дан и посете културним и историјским знаменитостима Грчке и Атине.
Посете смо започели обиласком споменика Незнаном војнику, на Тргу Синтагма, где смо присуствовали церемонији смене страже.
Смена страже је једна од најупечатљивијих и најдостојанственијих церемонијалних догађаја у Грчкој. Ову почасну стражу чине војници елитне јединице грчке војске - Евзони. Њихова традиционална униформа, која потиче из времена грчке борбе за независност, састоји се од беле фустанеле (сукње са 400 набора - симбол 400 година турског ропства), црвене капе, белих чарапа и кожних ципела са великим црним помпонима, званих царухије.
Споменик Незнаном војнику подигнут је у част свим палим борцима који су дали живот за отаџбину, а нису добили име у историји. Стража која стоји ту даноноћно, без обзира на временске услове, симболизује вечну захвалност грчког народа својим херојима. Посматрати смену страже испред тог споменика значи присуствовати живој историји - тренутку у којем се традиција, част и тишина претварају у најдубљи израз поштовања према оним који су се жртвовали за слободу.
У наставку посете обишли смо Акропољ који представља симбол културе, уметности и историје човечанства. Са својим мермерним стубовима и погледом који обухвата целу Атину, он стоји као неми сведок златног доба Грчке, када су људи веровали да лепота, разум и слобода могу обликовати свет.
Акропољ није само место које се посећује, то је место које се осећа - када стојиш на његовом врху, као да си ближи небу.
Након посете Акропољу, наставили смо даље обиласком древног храма Олимпион из 6. века пре нове ере, а затим и првог олимпијског стадиона Панатенаико који представља један од најзначајнијих споменика у историји спорта и културе.
Стадион Панатенаико има дубоке историјске корене – изграђен је још у античко доба, око 330. године пре нове ере за потребе Панатенајских игара, фестивала посвећеног богињи Атини. У то време био је направљен од земље, али је током владавине римског цара Хадријана и атинског добротвора Херода Атика у 2. веку нове ере потпуно обновљен у мермеру што га чини јединственим стадионом на свету у потпуности изграђеним од белог мермера.
Стадион је обнављан и проширен у 19. веку, уочи првих модерних Олимпијских игара 1896. године, које су управо ту свечано отворене. На њему су се одржавала најважнија спортска такмичења тих првих Игара, чиме је Панатенаико постао симбол повратка олимпијске традиције. Данас, Панатенаико није само историјски споменик – он је место где се сваке четврте године предаје олимпијски пламен грчким организаторима који га носе ка земљи домаћину. Посетити га значи закорачити у живу историју спорта, у време када су част, снага и спортски дух биле вредности које су повезивале људе и народе.
У наставку дана, уз шетњу Атином, обишли смо стари део града - област Плака и кварт Анафиотика, који се налазе на падинама брда у сенци Акропоља, а који обилују бројним знаменитостима и аутентичним изгледом.
Задивљени градитељским подухватима и историјом античке Грчке, препуни лепих утисака, настављамо даље са матурским путовањем посетом Охриду у Северној Македонији.